SIKERREL NEVELNI

BAJ VAN A GYEREKEDDEL? TANULD MEG A HATÉKONY NEVELÉST!

Testvérféltékenység

testverfeltekenyseg.jpg

Ez a „szindróma" főként az elsőszülöttet sújtja, hiszen ő az aki, mint „egyetlenke", a kiemelt státuszát veszíti el a „másik" családba érkezésekor. Nem jelentkezik a probléma akkor, ha a korkülönbség kevés és még az öntudatra ébredés előtt éri a változás, vagy csak egyszerűen beleszületik a kisebb testvér szerepbe.


Mit él át az elsőszülött a kistestvér érkezésekor?

 Az addigi kitűntetett figyelem, ami életének minden mozzanatát végigkísérte, jobbik esetben csak megoszlik az új jövevénnyel, rosszabbik esetben meg is szűnik. Gond, hogy a korábbi teljes jelenlét csak az ellátására irányul, vagy arra az időszakra, amíg az új „betolakodó" nem foglalja le a szülőket.

Rengeteg új szabálynak kell megfelelnie, amelyek között sajnos ilyenek is elhangzanak:

  • Ne hangoskodj, mert felébreszted,..
  • Nem menj a közelébe, mert megfertőzöd,...
  • Ne csináld, mert te már nagy vagy,...
  • Ne csináld mert, ő még ehhez kicsi, ...
  • Ne add neki, mert a szájába veszi,...
  • Ne vedd el a játékát, (később pedig: Add neki a játékod, ne irigykedj)...és a többi sok-sok nem, amivel a sort folytathatnám.


Korlátozó hitrendszerei lajstromát, ilyenkor jócskán felszaporítják aggodalmaskodó, tudattalanul is hibákat elkövető, bár csak jót-akaró szülei. Egyszóval csupa-csupa frusztráló élménnyé válhat így a testvérke megérkezése.


Az életrevaló gyerek viszont hamar rájön, hogy miként kell több figyelmet kicsikarnia, hogy visszakerüljön a régi jól megszokott középpontba.

Hát mindig valami rosszaságot kell művelnie. Arra garantáltan felkapják a fejüket a felnőttek. Ennél persze rosszabb stratégia is előfordul, amikor kezd felvenni olyan szokásokat, amelyekből már korábban kinőtt. (újra bepisil, v. nyafogóvá, pöszévé válik.)



Mivel is segíthetnénk a gyermekünket, hogy ne alakuljon ki nála a testvérféltékenység?

testvefelt.jpeg

A legfontosabb, hogy már a kistestvér érkezésére felkészítsük. Tudjon a kis pocaklakóról, és szerettessük meg vele már jó előre az új helyzetét. Ez pedig ne arról szóljon, hogy majd mennyit segédkezhet az új jövevény körül, vagy ő lesz az, aki vigyázhat rá, hiszen erre a szerepkörre nem vágyik.


Jobb, ha olyan dolgokról beszélünk neki, ami megnyugtatja. Tehát inkább a későbbi időszak előnyeiről beszéljünk neki, mert a korai időszak nem ezt fogja tartogatni számára. (Pl.: Már a barátodnak is van tesója, most Neked is lesz, vagy amikor Anya nem ér rá veled játszani, ott lesz neked a testvéred, v. többet jön hozzánk a Nagyi, de folytathatnám a sort az éppen adódó lehetőségekkel, amit egy-egy szituáció kínál fel.


Említsünk meg minden olyan körülményt, amiben az önállóságát dicsérhetjük, ami miatt büszkék vagyunk rá, és amit vele ellentétben még nem tud a kistestvére. (Olyan jó, hogy te már egyedül is tudsz enni, öltözködni, beszélni.... stb.) Természetesen folytatható a sor, az életkornak megfelelő további érdemek elismerésével.


Tudatosíthatjuk benne azt is, hogy majd mindig utánozni fogja őt a kistestvére és tőle fog később sok mindent megtanulni, hiszen mindig ő lesz a nagyobb és okosabb. (Legalább is egy jó ideig) Magyarázzuk el neki, hogy szeretnénk, ha az öccse/huga is ilyen önálló, ügyes  gyerek lenne, és jelenleg ezért kell olyan sokat gondoznunk, tanítanunk a csöppséget.


Keressük meg azokat a lehetőségeket, amivel együttműködővé tehetjük. Pl.: ő választhassa ki a babajátékok közül azt, amivel a testvére játszhat, a zoknit v. sapkát azok közül amit ráadhatnánk) Ezzel nem akasztunk felelősséget a nyakába, de döntéshelyzetbe hozhatjuk.


Törekedjünk arra, hogy figyelmünk fókuszát továbbra is főként rajta tartva gondozzuk a kisebbet. Éreztessük vele mennyire fontos a számunkra, és hogy mennyivel könnyebb nekünk, hogy ő már önállóbb a testvérkéjénél. Így ennek a képnek igyekszik majd megfelelni, és lelkesen fogja később tanítgatni és felvenni a gondoskodó nagyobb testvér szerepet.


Amennyiben sikerül ezt megvalósítanunk és nem akarjuk leszabályozni domináns törekvéseit, az önbizalom és a fontosság érzése, nem pedig a mellőzöttség válik benne tudatossá és nem éli meg kedvezőtlenül a változást, ami egyébként is a család minden tagjára kihat.


Legyen számunkra természetes, hogy első gyermekünket továbbra is kiemelten kezeljük, hiszen a családlélek törvényei végett is fontos, hogy fennmaradjon az elsődleges szerepe a testvéri hierarchiában.

Értékeljük azt a tényt is, hogy szülői minőségünkben legnagyobb tanítónkká válik azáltal, hogy szinte minden újat vele élünk át először.


Georgina






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 5
Heti: 13
Havi: 6
Össz.: 6 580

Látogatottság növelés
Oldal: Testvérféltékenység
SIKERREL NEVELNI - © 2008 - 2024 - sikerrel-nevelni.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »